COPD

COPD staat voor Chronische Obstructieve Longziekte (van de Engelse afkorting: Chronic Obstructive Pulmonary Disease). Onder COPD vallen de aandoeningen emfyseem en chronische bronchitis. Ook een combinatie van emfyseem en chronische bronchitis kan voorkomen. Bij COPD raken de longen en luchtwegen blijvend beschadigd. Hierdoor adem je minder makkelijk.
Roken is de belangrijkste oorzaak (bij ongeveer tachtig procent van de gevallen). Erfelijke aanleg, meeroken, luchtvervuiling of blootstelling aan schadelijke stoffen, zoals fijnstof, vullen de andere twintig procent. Bij Revant Centrum voor complex chronische longaandoeningen (CCL) kijken we hoe je zo goed mogelijk kunt leven met COPD en je kwaliteit van leven kunt verbeteren.
COPD is een chronische aandoening. Dit betekent dat de aandoening altijd blijft bestaan. De schade aan de longen en luchtwegen is niet meer te herstellen.
Symptomen

Wat merk je?

Je merkt dat:

  • je sneller buiten adem raakt/ademhalen moeilijker wordt;
  • bewegen meer moeite kost;
  • je vaak moet hoesten of slijm ophoest;
  • je minder energie hebt en sneller moe bent;
  • dagelijkse activiteiten lastiger worden.

De klachten kunnen in de loop van de tijd toenemen. Revalidatie en goede medicatie kunnen helpen om achteruitgang van je longen te vertragen en bijdragen aan een betere kwaliteit van leven.

Wanneer kun je bij ons terecht?

Revalideren bij Revant

Je kunt terecht bij Revant als COPD invloed heeft op je dagelijks leven. Je longarts stelt de diagnose en verwijst je naar ons.

Na verwijzing volg je drie onderzoeksdagen. Bij onderzoeksdag één heb je gesprekken met één van de longartsen, een maatschappelijk werker en een verpleegkundige. Na deze dag volgen nog twee onderzoeksdagen. Tijdens deze dagen onderzoeken we je mogelijkheden, beperkingen en doelen. Daarna bespreken we of revalidatie past bij jouw situatie.

Herken je één van deze hulpvragen?

  • Ik wil prettiger kunnen lopen of bewegen.
  • Ik wil mijn huishouden beter kunnen uitvoeren.
  • Ik wil beter omgaan met mijn COPD-klachten.
  • Ik wil mijn energie beter verdelen over de dag.

Wanneer kun je niet bij ons terecht?

Niet iedereen komt in aanmerking voor longrevalidatie. Soms past een andere vorm van zorg beter bij jouw situatie. Tijdens de onderzoeksdagen beoordelen we of revalidatie bij Revant passend is.

Welke behandeling bieden we?

Wanneer je gaat revalideren, werk je samen met een gespecialiseerd behandelteam. We kijken naar medische, persoonlijke en omgevingsfactoren die invloed hebben op jouw dagelijks leven. Je gaat onder andere aan de slag met:

  • kennis over COPD
  • energie verdelen
  • ademhalingstechnieken
  • omgaan met klachten
  • herkennen van lichaamssignalen
  • voeding
  • bewegen
  • acceptatie van de aandoening
  • inzetten van hulpmiddelen en dagelijkse activiteiten

De revalidatie duurt meestal tien weken. Je volgt de behandeling vooral in een groep van ongeveer acht deelnemers. Sommige gesprekken en onderzoeken zijn individueel/één-op-één. Afhankelijk van jouw situatie kun je poliklinisch of klinisch revalideren. Bij een klinisch traject blijf je doordeweeks op onze locatie en ga je in het weekend naar huis. Welke revalidatie het beste bij jou past, is afhankelijk van de uitkomsten van de onderzoeksdagen en het advies van het behandelteam.

Je partner, familie of andere naasten spelen een belangrijke rol. Daarom betrekken we hen bij verschillende onderdelen van de behandeling.

Nazorg

Aan het einde van het revalidatietraject bespreek je samen met het behandelteam je doelen en resultaten. We informeren je longarts over het verloop van de revalidatie. De zorg gaat daarna verder in je eigen omgeving (huisarts en behandelend arts). Waar nodig helpen we je passende zorg of begeleiding te vinden.

Heb je later opnieuw ondersteuning nodig? Dan kun je binnen een jaar na afronding van je revalidatietraject contact opnemen met Revant.

Tijdens en na je revalidatie kun je informatie terugvinden in de Op Weg-app . Deze app kun je tot twee jaar na revalidatie gebruiken.

Ook vind je veel informatie op www.longfonds.nl en www.longfonds.nl/activiteiten voor lotgenotencontact.

Bespreek met je longarts

Denk je dat revalidatie je kan helpen? Bespreek met je longarts of een verwijzing naar Revant past bij jouw situatie.

Intake en start behandeling

Wachttijden

Na verwijzing door je (huis)arts of medisch specialist nodigen we je uit voor een intakegesprek.

Bekijk de wachttijd  in weken tot het intakegesprek en de start van je behandeling.
Onze artsen en zorgprofessionals

Een ervaren team

Deze artsen en physician assistants zijn betrokken bij revalidatie van COPD. Zij dragen vanuit eigen vakkennis bij aan een behandelplan dat past bij jouw doelen.

Mw. drs. D. Bänffer

Longarts

BIG-nummer: 39047024901

Dhr. drs. D. van Ranst

Longarts

BIG-nummer: 59065277901

Mw. R. R. Berting

Physician assistant

BIG-nummer: 19033114181

Ervaringsverhaal

Grensverleggende verhalen

Alle ervaringsverhalen

Hoe kleine stappen grote vooruitgang kunnen betekenen in het dagelijks leven.

Karin (54)
“Ik kwam de deur niet meer uit. Ik had geen energie meer voor leuke dingen. Ik heb mijn leven weer terug.”
Karin (54)

Karin (54) heeft COPD II. Ze revalideerde tien weken poliklinisch bij Revant in Breda. “Ik kwam de deur niet meer uit. Van de bank naar de keuken of traplopen, kostte al zoveel energie dat ik geen fut meer had voor leuke dingen. Ik kan nu bijvoorbeeld weer naar verjaardagen van mijn kleinkinderen. Ik heb mijn leven weer terug.”

  • Acceptatie
  • Praktische handvatten en ademhalingstechnieken
  • Hulp vragen
Lees het volledige verhaal van Karin
Nuttige informatie

Op zoek naar meer informatie?

We helpen je graag op weg. Je vindt hier praktische documenten en links.
Voor tijdens of na je revalidatie.

  • Patiëntverenigingen en onderzoek

    Deskundige informatie over longaandoeningen.